Social

Powinieneś zmienić hasło do swojego Facebooka

Facebook poinformował o błędzie na skutek którego hasła, które przechowywał były w formie zwykłego… pliku tekstowego. Dostęp do niego miało tysiące pracowników firmy.

Rutynowy przegląd systemów wykazał błąd, który spowodował, że hasła do Facebooka, Facebooka Lite, Messengera, Messengera Lite oraz Instagrama były przechowywane w formie pliku tekstowego, do którego dostęp miała bardzo duża liczba osób.

Raport przedstawiony przez KrebsOnSecurity informuje, że takich haseł mogło być od 200 do 600 milionów.
Facebook poinformował, że dla bezpieczeństwa używa „hash” dla haseł i wykorzystuje funkcję o nazwie „scrypt”, a także klucz kryptograficzny, który pozwala nieodwracalnie zastąpić rzeczywiste hasło losowym zestawem znaków. Dzięki tej technice możliwe jest sprawdzenie, czy dana osoba loguje się przy użyciu poprawnego hasła, bez konieczności przechowywania hasła w postaci zwykłego tekstu.

Chociaż jak zapewnia firma, żadne hasła nie zostały ujawnione zewnętrznie i nie znaleziono dotąd żadnych dowodów nadużyć, przedstawiono kilka kroków, które możemy podjąć, aby zapewnić bezpieczeństwo konta. Biorąc pod uwagę przeszłe zdarzenia związane z Facebookiem, wydaje się, że warto zapobiegawczo je zastosować.

  • Możesz zmienić swoje hasło w ustawieniach na Facebooku (Ustawienia -> Bezpieczeństwo i logowanie -> Zmień hasło) i Instagramie (Ustawienia -> Prywatność i bezpieczeństwo -> Hasło).
  • Wybierz silne i złożone hasła do wszystkich swoich kont.
  • Włącz klucza bezpieczeństwa lub uwierzytelniania dwuskładnikowego w celu ochrony konta Facebooku za pomocą kodów z aplikacji do uwierzytelniania innej firmy. Po zalogowaniu się przy użyciu hasła zostaniesz poproszony o kod zabezpieczający, aby sprawdzić Twoją tożsamość.

Hasło do Facebooka powinniśmy zmieniać co jakiś okres czasu tak, aby zapewnić maksymalną ochronę swojego konta. Tyczy się to oczywiście nie tylko Facebooka ale także innych mediów społecznościowych czy np. skrzynek mailowych.

Related posts

Kiedy publikować na Facebooku, Instagramie i Twitterze?

Administrator

#trashtag challenge – posprzątaj po kimś i się tym pochwal!

Administrator

Facebook ułatwia markom kontakt z klientem w Messenger

Administrator

Zostaw komentarz