Cześć!

Apple ogranicza śledzenie w iOS 14,5

Aktualizacja iOS 14,5 pojawiła jakiś czas temu, jednak teraz na spokojnie można powiedzieć co i jak zmieniło się jeśli chodzi o bezpieczeństwo dla użytkowników iPhone’ów. Aktualizacja bez powodu nie została okrzyknięta “Koszmarem Zuckerberga” 😉

Na nowych wersjach systemów iOS 14.5, iPad OS 14.5 i tvOS 14.5 nowo zainstalowane aplikacje muszą poprosić o dostęp do danych z innych aplikacji i przeglądarki. W tym wypadku po prostu Facebook musi prosić o dostęp do historii przeglądania, by wykorzystać ją do personalizowania i wyświetlania reklam.

Niestety wszyscy wiedzą (albo jeszcze nie wszyscy), że aplikacje śledzą nas bez naszej wiedzy, pobierając z roku na rok co raz więcej danych i wykorzystując je do wyświetlania różnorodnych reklam. Tymczasem iOS 14.5 wymaga, by twórcy aplikacji nie tylko powiadomili użytkownika, ale prosili go o pozwolenie. Nie dotyczy to grup aplikacji od jednego dewelopera – np. Facebook może nadal pobierać dane z Messengera, ale z innych aplikacji już nie.

Jak wyłączyć śledzenie w iOS 14,5? To proste!
Opcja z pytaniem o śledzenie jest prosta i możesz w niej wyrazić zgodę na śledzenie. Albo jej nie wyrazić. Jeśli nie chcesz udostępniać danych, możesz te opcje wyłączyć dla wszystkich aplikacji w ustawieniach systemu. By to zrobić, trzeba przejść do ustawień, następnie do prywatności i sekcji „Śledzenie”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *