CDA.PL nie działa? „Niebawem Twój internet może wyglądać zupełnie inaczej”

„Niebawem Twój internet może wyglądać zupełnie inaczej” – tak wygląda ogromny napis po wejściu na stronę CDA.PL gdzie mogliśmy oglądać filmy oraz video. O co chodzi?

Jeśli nie masz konta premium – nie skorzystasz. Serwis CDA na znak protestu został wyłączony na 24 godziny. Protest dotyczy nowych przepisów o prawie autorskim – ACTA 2.

ACTA 2 to w rzeczywistości artykuł 11 i 13 Dyrektywy o prawie autorskim na jednolitym rynku cyfrowym, nad którą 26 marca będą debatować posłowie Parlamentu Europejskiego. Zapisy budzą kontrowersje m.in. dlatego, że zmieniają kwestię odpowiedzialności za treści publikowane na rozmaitych platformach internetowych na właścicieli platform i wprowadzają tzw. podatek od linków.

To może być koniec obecnego Internetu – tego, którego znamy. Artykuł 11 zakazuje bezpłatnego udostępniania skrótów wiadomości i artykułów na portalach społecznościowych jak Facebook czy Twitter, agregatorach linków, np. Google News i Wykop, czy aplikacjach newsowych, takich jak Squid.

Artykuł 13 zmusza, by właściciele stron internetowych, na których użytkownicy mogą udostępniać zdjęcia, filmy i muzykę, musieli automatycznie sprawdzać każdy materiał pod kątem naruszania praw autorskich.

Oprócz CDA nie działa m.in. Wikipedia dostępna w Danii czy Niemczech – wiele stron zmieniło również tła swoich witryn na czarno aby socjalizować się z protestującymi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *