Dane z ponad 267 milionów kont Facebooka wystawione na sprzedaż?

Konto na Facebooku ma praktycznie wszyscy. Młodzi, starsi, wszystkie grupy społeczne, poczynając od biznesmenów aż po studentów i uczniów.

O wystawieniu bazy Facebooka na sprzedaż poinformowało Cyble, które kupiło kopię tej bazy i podjęło się jej sprawdzenia.
Co ciekawe – baza nie zawiera haseł kont, jednak ma w sobie mnóstwo informacji takich jak adresy e-mail, identyfikatory Facebooka, czy nawet nazwiska!

Źródło: Cyble
Źródło: Cyble

Nasuwa się pytanie, skąd taka baza danych znalazła się na sprzedaż? Jakiś czas temu firma Comparitech informowała o tym wycieku (267 milionów + dodatkowe 42 mln rekordów). Informację znajdziecie TUTAJ.

Prawdopodobnie dane te pochodzą jeszcze z roku 2018, kiedy Facebook umożliwiał znalezienie konta za pośrednictwem numeru telefonu (przed zmianą API).

Co zrobić aby uchronić się przed tym, aby Twoje dane nie wyciekły?

Nie da się uchronić przed wyciekiem danych tak po prostu. W tym wypadku musimy pamiętać o tym, że wszystkie informacje udostępniane publicznie na Facebooku mogą być narażone na wyciek.
Jeśli chcecie zabezpieczyć swoje konto, zalecamy uruchomienie logowania dwuetapowego (dostępne w ustawieniach) a także pomyślcie o tym, aby ograniczyć widoczność swojego profilu publicznie. Wszystkie te opcje znajdziecie w ustawieniach swojego profilu.

Pamiętajcie, że wycieki baz danych z Facebooka to nie jest rzecz, która jest niemożliwa. Takie ataki oraz wycieki zdarzają się co jakiś czas, a my po prostu musimy uważać na to co publikujemy w sieci.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *