Libre jeszcze nie zadebiutowała a już ma sprzeciwników!

Facebook niedawno przedstawił światu nowość – swoją kryptowalutę, która ma zdominować rynek.
W zamyśle ma ona działać jako globalny i najwygodniejszy system płatności. Niestety mimo tego, że nie miała jeszcze swojej premiery to już pojawili się sprzeciwnicy.

Libra ma być zarządzana przez nowo powołaną organizację non-profit onazwie Libra Association. Głównym zamieszanym w ten projekt jest Facebook, ale nie jest to jedyna firma biorąca udział w projekcie. Lista przedsiębiorstw jest dość obszerna, liczy ponad 20 firm, więc wymienię tylko kilka z nich. Te które, moim zdaniem, są najbardziej znaczące i rozpoznawalne to m. in. PayPal, VISA, Mastercard, Uber, Ebay, PayU czy Spotify. Mocne plecy.

Libra ma być stosowana m.in. do ułatwienia płatności w miejscach, gdzie utrudniony jest dostęp do usług bankowych. Innym miejscem, gdzie Libra znajdzie swoje zastosowanie, mają być kraje rozwijające się, których tradycyjna waluta potrafi bywać niestabilna. Jeszcze innym celem jest ujednolicenie płatności pomiędzy krajami na całym świecie.

Libra jest na widelcu różnych polityków. Nic dziwnego, że rządy państw poddają wątpliwości projekt, za którym stoją tak wielkie firmy. Przykładowo politycy Demokratów ze Stanów Zjednoczonych mówią o ewentualnym nadzorze nad Librą. Francuski minister finansów, mówi że należy upewnić się o braku ryzyka dla konsumentów. Business Insider podaje, że także politycy niemieccy, jak i Europejski Inspektor Danych Osobowych, wypowiadają się krytycznie o projekcie Libra. Niezależna waluta, nad którą pieczy nie trzyma żadne państwo – to musiało skończyć się zainteresowaniem ze strony władz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *