Parlament Europejski poparł ACTA2!

26 marca w Parlamencie Europejskim odbyło się głosowanie nad dyrektywą ws. praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym. Europosłowie większością głosów ją przyjęli.

Za jej wprowadzeniem opowiedziało się 348 deputowanych, 274 było przeciwko a 36 wstrzymało się od głosu.
Od dłuższego czasu nowe deklaracje powodują burzliwe komentarze w Internecie. Każdy zastanawia się czy to nie przypadkiem koniec Internetu?
Największe kontrowersje budzą artykuły 11 i 13. Czego dotyczą?

Artykuł 11 dotyczy tzw. podatku od linków. W świetle nowych zapisów zabronione będzie publikowanie w części lub całości materiałów objętych prawami autorskimi, które od teraz będą przysługiwać wydawcom i dziennikarzom.

Artykuł 13 wprowadza obowiązek na administratorów stron internetowych filtrowania treści zamieszczanych na nich przez użytkowników.

Oba te artykuły są mocno krytykowane przez przeciwników i nazywane 'cenzurą internetu'.
Takie informacje powielane są nie tylko przez kampanie prowadzone przez takich gigantów jak Google, ale także niektórych dziennikarzy, blogerów i youtuberów.

Dyrektywa ws. praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym uderzy wyłącznie w największych graczy na rynku, którzy często wykorzystują swoją pozycję oraz prace dziennikarzy i wydawców do zarabiania pieniędzy. W świetle nowych zapisów będą oni musieli podzielić się zyskami z publikacji materiałów objętych prawami autorskimi z ich autorami. To rozwiązanie nie jest nowe i takimi samymi prawami objęci są twórcy filmów i muzyki. Nowe prawo ma na celu jedynie uregulowanie prawnej pozycji wydawców i dziennikarzy, którzy dotychczas nie mogli walczyć z nieuczciwym wykorzystywaniem ich pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *