WhatsApp zaatakowany przez hakerów

Użytkownicy popularnej aplikacji WhatsApp zostali zaatakowani przez izraelskich hakerów.
Przez lukę w aplikacji, hakerzy mogli zainstalować oprogramowanie szpiegowskie na urządzeniach korzystających z aplikacji.

WhatsApp uchodził za jedną z najbezpieczniejszych dostępnych aplikacji dzięki szyfrowaniu wiadomości typu end-to-end. Na początku maja odkryto problem z zabezpieczeniami.

Twórcy aplikacji wzywają do jej zaktualizowania z powodu obaw, że hakerzy mogą wprowadzać szpiegowskie oprogramowania na urządzenia mobilne właśnie za pomocą komunikatora.

Atakujący wykorzystali lukę w oprogramowaniu, pozwalającą na rozprzestrzenienie wirusa instalującego oprogramowanie szpiegujące na telefonach użytkowników popularnej aplikacji.
Oprogramowanie zostało stworzone przez tajną izraelską organizację spyware NSO Group, która była już odpowiedzialna w przeszłości za działania przejmujące kontrolę nad aparatem i mikrofonem urządzenia.

Do zainstalowania oprogramowania wykorzystywano funkcję rozmowy głosowej. Nawet, jeśli połączenie nie zostało odebrane lub odnotowane w rejestrze połączeń, bez podejmowania bezpośrednich działań przez użytkownika instalowano oprogramowanie pozwalające na kradzież danych.

Takie działanie dało hakerom możliwość zdalnego dostępu do telefonu danego użytkownika, wglądu w jego wiadomości, kontakty oraz uruchomienie kamery.

Incydent zagrożenia bezpieczeństwa został zgłoszony przez twórców aplikacji do odpowiednich organów – Departamentu Sprawiedliwości w Stanach Zjednoczonych oraz Irlandzkiej Komisji Ochrony Danych. Także Amnesty International złożyło w sądzie odpowiedni wniosek.

Błąd, który pozwolił na dokonanie wspomnianych naruszeń został już naprawiony. Dla bezpieczeństwa wszyscy użytkownicy WhatsApp powinni upewnić się, że posiadają najnowszą wersję komunikatora, a jeśli nie, to niezwłocznie go zaktualizować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *