Cześć!

Z Facebooka wyciekło ponad 400 milionów numerów telefonów!

Jeden z badaczy bezpieczeństwa znalazł bazy danych na niechronionych serwerach, które przechowywały dane osobowe – głównie numery telefonów setek milionów użytkowników Facebooka!

Wycieki z platformy Facebook stają się powoli normalnością – czy kiedyś to się skończy?

Badaczem, który odkrył te bazy danych był Sanyam Jain, jednak oświadczył, że nie jest w stanie odkryć, kto jest odpowiedzialny za wyciek tych danych.
Dobrą wiadomością jest to, że po skontaktowaniu się z firmą hostingową dostęp do baz danych zostałzablokowany.  Serwer zawierał rekordy użytkowników z całego świata, w tym 133 miliony użytkowników Facebooka z USA, 50 milionów użytkowników w Wietnamie i 18 milionów osób w Wielkiej Brytanii. Badacz twierdzi, że każdy numer telefonu był powiązany z identyfikatorem użytkownika na Facebooku, który jest długim ciągiem liczb i jest jednoznacznie powiązany z kontem na Facebooku. Tego identyfikatora można użyć do znalezienia nazwy użytkownika, a niektóre zapisy zawierały inne dane osobowe, takie jak imię i nazwisko, płeć i lokalizacja.

Facebook zapewnia, że te dane są “stare” i nieaktualne i były używane wtedy, kiedy można było wyszukiwać osoby po numerze telefonu. Dodatkowo poinformował, że nie odnotował przypadku, że konta użytkowników zostały przejęte.
Facebook jest obecnie bombardowany ze wszystkich stron z powodu licznych naruszeń prywatności. Czy po kolejnym wycieku coś się poprawi? Tego nie wie nikt.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *